Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

İhvanı Müslimin’in Çizgisi 2

“İhvan hareketi” kurulduğu günden kısa bir zaman sonra, düşmanın dikkatlerini üzerine çekmiştir. Çünkü hedeflerini; ümmetin ayağa kaldırılması, ümmet topraklarının tamamının işgalci zalimler ve onların işbirlikçileri olan hainlerden temizleyerek, Ümmeti Muhammedî tam bağımsız ve özgür kılmak olarak net bir şekilde açıklamıştır. Tabi bu, dış ve iç düşmanın uykularını kaçıran bir hakikattir. Dolayısıyla düşman her şekilde bu cemaati hedef almıştır ve alacaktır. Tabi daha çok aleyte propaganda, karalama ve algı operasyonları gibi sinsi ve kalleş yollara başvurarak… işte bu sinsi ve kalleş saldırılardan biri de, “İhvanın çizgisi değinti” iddiasıdır.

Şehit imam Hasan el Benna yıllar öncesinden “eğitim risalesinde” 5 slogan, 10 rükun, 20 esas, 40 vecibe ve 10 nasihatle davanın temel prensiplerini açıkladıktan sonra, bu gerçeğe şöyle dikkat çeker: “ey sadık kardeşim! Eğer bu prensiplerimize göre davranıp yaşıyorsan, nerede olursan ol sen bizdensin, biz de sendeniz. Aksi halde içimizde önemli makamlara gelmiş olsan da sen bizden uzak, biz de senden beriyiz.”

İhvanı Müslimin, “Devrisaadet İslamı”nı, “Nebevî metot”la yeryüzüne ikame etmek için çalışan bir cemaattir. “Ehli hall vel akd” ulemanın rehberliğinde hareket eden, şurayı esas alan bir harekettir. Dolayısıyla ehil âlimlerin rehberliğinde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Dışardan veya içerden İhvan ismini kullananların yaptığı hatalar böylesi bir cemaati bağlamadığı gibi, etkilemez de.

Twitter

Durum buyken sağa sola savrulmuş ihvanı Müslimin çizgisiyle alakası kalmamış bazı fert veya grupların hatalarından dolayı İhvanı Müslimin’in çizgisini mahkûm etmek insafsızlıktır. Hatta bizzat cemaat içinde bulunan fertlerin hatalarıyla da cemaat karalanamaz. Elbette ihvan fertleri de her fani gibi beşerdirler. Melek değildirler. Hata yaparlar. Ama şurayı esas almaları sebebiyle hatayı en aza indirme şansına sahiptirler. Ayrıca uyarıldıkları takdirde, hatada da ısrar etmezler.

Hüsnü’nün son gününe kadar da İhvanı Müslimin yasaklı bir cemaatti. Genel mürşidinin ülke dışına çıkması yasaktı. Her hangi bir şehirde kasabada şube açması yasaktı. Medya gücünü kullanması, TV radyo açması vs. vs. yasaktı. Şimdi düşünelim İmam Hasan el Benna’nın çizgisinden sapmış bir yapıya bunca yasaklamalar neden? Şu an birçok ülkede de aynı yasaklar devam ediyor. İhvan’ın Birçok ülkede farklı isimlerle yoluna devam etmesi de aynı yasaklar sebebiyledir. Filistin’de HAMAS… Tunus’ta NAHDA… Lübnan’da CEMAATİ İSLAMİYE gibi…

Şehit imam Hasan el Benna’dan sonra günümüze varıncaya kadar, ihvanı Müslimin Allah (cc) yolunda şehitler vermeye devam etti ve halen de devam ediyor. Çizgiyi değiştirmek bu mudur? Mısır, Tunus, Libya, Suriye, Lübnan nice ülkelerin zindanları, hiçbir zaman “ihvan”sız kalmadılar. Hele Mısır ve işgalci İsrail zindanlarında sürekli binlerce ihvan mensubu hep var oldu… Bu mudur çizgiden sapmak?

Tüm Genel Mürşidler ve şura üyeleri başta olmak üzere tüm ileri gelenleri, hayatlarının büyük bir bölümünü zindan ve işkenceler altında geçirmişlerdir. İşte son günlerde Muhammed Mursi, ve Muhammed Bedii gibi liderleri olmak üzere, niceleri zindanlarda şehit oldular veya darağaçlarına çekildiler. Çizgiden sapmadan yola devam başka nasıl olur?

İhvanı Müslimin’in kadınlar koluna mensup bir bacının küçücük bir hatırası bu konuyu birazcık anlatıyor. “eşimden evlenme teklifi geldiğinde, onu İhvanı Müslimin’e mensup bilerek tereddütsüz evlenme teklifini kabul ettim. Ancak kulağım hep polis veya askerlerin kapımıza dayanıp eşimi zindana götüreceği sesteydi. Çünkü İhvan’a mensup olmak zindana rıza göstermek demekti. Bende eşimle bunu bile bile evlendim. Ancak yıllar geçmesine rağmen eşim tutuklanmayınca, onun ihvana mensubiyetinden şüphe etmeye başlamıştım. Derken evliliğimizin onuncu yılında beklediğim şey oldu ve eşim tutuklandı. Bunun üzerine şükür secdesine kapandım. Çünkü eşimin sadık bir ihvan mensubu olduğunu anlamıştım. Sonuç olarak Şehit imam Hasan el Benna’nın çizgisi neyse bu gün onu yolunu sürdürenlerin çizgisi de odur. Ancak bu iddiaları kim neden çıkarıyor? Kim dillendirip yayıyor? Bu vb. soruların cevabına sonra devam edelim inşallah. Subhaneke… Bihamdike… Esteğfiruke…

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç