Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

90 Yıllık Bir Çınar İHVANI MÜSLİMİN

30.03.2018

31 03 2018 Pazar günü, fatih Ali Emiri kültür merkezinde “İhvan-ı Müslimin” cemaatının 90. Kuruluş yıl dönemi nedeniyle tertiplenen anma programından tüm okuyucu kardeşlerime ve tüm İslam davetçilerine yürekten selamlar.

İmam el Benna’nın 90 yıl önce taze bir fidan olarak diktiği İHVANI MÜSLİMİN, şimdi ulu bir çınar olmuş. Öyle ki dalları 7 kıtaya ulaşmış. Doğu, batı, kuzey, güney, kısaca tüm dünya. Çünkü imam el Benna’nın davası, İslam’ın kendisidir. Resulullah (sas) ve ashabı (Rıdvanullahi aleyhim ecmaîn) neyi bırakmışlarsa, imam el Benna ve talebeleri onu almış, kaldığı yerden devam ettirmişlerdir.

Program çok renkli, bereketli ve coşku doluydu. Salon hınca hınç doluydu. Salonun iki misli de dışarıda kalan misafirler vardı. Programın birçok renginden birkaç tanesini özetle paylaşmak istedim. Kur’an ziyafeti, şiirler, anılar, video gösterimi vs. içinden sadece üç konuşmacının konuşmalarından kısa notlar…

Twitter  

Ürdün ihvanından “İslami Davetin Esasları” vb. nice kitabında yazarı olan üstat Hemmam Said, konuşmasında cemaatin dününü kısmen andı. Bu gününü özetledi ve yarınların da bu davetin zaferiyle neticeleneceğini müjdeledi. Zira istikametten sapmayan davalar, asla yarı yolda kalmazlar. Gelip geçen nice peygamberler ve onların bayrağını devralan davetçiler de davet yolunda çok engebeler atlatmışlardır. Ama sonunda muzaffer olmuşlardı.

Şu an mısır zindanları, İmam el Benan’ın nice talebelerini barındırıyor. Niceleri günü birlik, işkenceler altında şehit olup, şehit imam ve önceki şehitlere kavuşuyor. Şu an sıkıntılı bir dönem, ancak bu günler geçecek ve Allah (cc) ın izniyle zafer İslam’ın olacaktır. Sabır, sadakat ve azimle direnişe devam edenler, hem dünyada izzet ve zafer, hem de ahirette Cennet ve saadete ereceklerdir.

Cumhurbaşkanı danışmanlarından Yasin Aktay Bey de, konuşmalarında Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın selam mesajını ilettikten sonra, cemaatin köklerinin sağlamlığına değindi. Sadece mısır ve çevresindeki İslam ülkeleri değil tüm dünya Müslümanlarına ışık olduğunu ifade ettiler. Türkiye ve dünyada İslami çalışma yapan nice cemaat ve cemiyetlerin, İhvanın kitapları, dava tecrübelerinden istifade ettiğini söyledi.

En heyecanlı bölümü, FİLİSTİN HAMAS siyasi büro eski başkanı Halit Meşal’in konuşmasıydı. Meş’al konuşmasında çok yönlü ve çok manidar ve önemli mesajlar verdi. Kısaca özetle:

  1. Dünyanın 4 bir yanından İslam davetçileri ve milyonlarca mülteciye Ensar olan Türkiye Lideri Sayın Erdoğan’a, Hükümetine ve halkına yürekten teşekkürler. İslami davetin bu en kritik döneminde, dünyanın tüm müstekbirlerine rağmen, Türkiye’nin omuzladığı bu yük, ağır bir yüktür. Bu fedakârlık her tür takdir, teşekkür ve duayı hak eden bir fedakârlıktır.
  2. 90. Yıl önce temeli İmam el Benna tarafından atılan, Şehidin kanıyla sulanan 10 rükün 20 esas 40 vecibe gibi ilke ve prensiplere dayanan… İtaat, fedakârlık, Şûra vs. müesseseleriyle İHVAN DAVASI ilk günkü gibi genç ve dinamik olarak yoluna devam etmektedir. Şu an sadece Filistin ve mısır değil, dünyanın birçok yerinde İslam davetçileri zorluklar içindedirler. Ancak nice zorlukları aşan Peygamberler, onların ashap ve havarileri ve sonra onların yolunu takip eden davetçiler zafere kavuştukları gibi, bu asrın davetçileri de zafere kavuşacaktır.
  3. Zafer İslam’ındır. Ancak zafer ucuz değildir. Fedakârlık ister. Emek harcayan, azim, sabır ve sebatla çalışan davetçilerin alın terini ister. Ve elbette Şühedanın pak ve mukaddes kanlarına da ihtiyaç var. Allah (cc) u Ekber ve lillahil hamd.
  4. İhvanı müslimin, İslam cemaatlerinden bir cemaattir. Yegâne İslam cemaati değildir. Bu cemaatin mensupları, melek değil insandır, beşerdirler. Doğruları da vardır yanlışları da… Özeleştiri yapan dostlar, elbette eleştirsinler. Ancak gelin doğrularda bir olalım, beraber olalım. Gün birlik beraberlik günüdür.

Düşman zaten düşmandır. Ancak, bizim mahalleden olup bu cemaate her vesileyle düşmanlık yapanlara da deriz ki: “İhvan-i Muslimin insandır. Doğru da yapar yanlış da… Bu cemaati eleştirebilirsiniz. Hatta düşmanlık da yapabilirsiniz. En ne yaparsanız, ahlak ve insaf dairesinde yapınız. Çok uzun olan mesajlardan sayfamıza ancak bunlar sığdı. Selam… Dua…

Muhammed Özkılınç

YouTube  
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Özkılınç ©