Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Anne Baba Hizmetçi Değil Efendidirler

02.12.2019

               Batı kültürü, “İstanbul sözleşmesi” “muasır medeniyet (!)” “Avrupa kriterleri” vs. derken, çocuklarımızı adeta kaybettik. Kendi çocukluğumuzla kıyasladığımız da, “gerçekten bu çocuklar benim çocuklar mı? Demekten kendimizi alamıyoruz. Çocuklarımız öylesini şımarıp haddini aştılar ki, anne babalarını hizmetçi hatta köle olarak görür hale geldiler.

               Merek ediyorum. Bizim siyasetçi, idareci, aydın vs. önde gelenlerimiz, Batı kültürünün, batı insanını ne hale getirdiğini görmüyorlar mı? Neden hala batasıca batı kültüründen bahsederken; ağızlarının dolusuyla “muasır medeniyet” vb. reklamları yapıyorlar. Hâlbuki batı kültürü her şey gibi nesli de perişan etmiştir. Dolayısıyla yuvayı yıkan, aileyi dağıtan, nesli maymundan beter yapan BATI ÖRNEĞİMİZ OLAMAZ.

Gelin biz biraz Kur’an ve Sünnet kriterlerine kulak verelim:

Twitter  

“Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf!” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: “Rabbim! Tıpkı beni küçükken koruyup yetiştirdikleri gibi sen de onlara acı.” (İsrâ, 17/23-24)

“Biz insana, ‘Anne ve babasına’ iyilikle davranmasını tavsiye ettik…” (Ahkaf Suresi, 15)

“Biz insana, ana ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Annesi onu, güçsüzlükten güçsüzlüğe uğrayarak karnında taşımıştı. Çocuğun sütten kesilmesi iki yıl içinde olur. Bana ve ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş Bana’dır. ” (Lokman, 31/14)

Peygamber Efendimiz de “kime iyilik yapayım?” diye üç defa soran bir sahabiye, üç defasında da, “annene” cevabını verdikten sonar, dördüncü soruda, babasına iyilik yapması gerektiğini söylemiştir.” (Buhârî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1)
“Allah’ın rızası, anne-babanın rızasında, Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.” (Tirmizi birr, 3)

“Büyük günahların en ağırını size haber vereyim mi? Allah’a şirk koşmak ve ana-babaya âsi olmaktır.” (Buharî şehadet, 10)

“Size, büyük günahların en büyüğünü bildireyim mi?” diye üç defa sordu. Üç defasında da “evet bildir, Ey Allah’ın Resulü” diyen-ashab-ı kirâma bunların sırasıyla; “Allah’a ortak koşmak, ana-babaya karşı gelmek, haksız yere adam öldürmek ve yalan söylemek” olduğunu belirtir. (Buhârî, Edeb, 6)

“Üç dua vardır ki, bunlar şüphesiz kabul edilir: Mazlumun duası, misafirin duası ve anne- babanın evladına duası.” (İbni mace dua, 10)

Bilindiği üzere anne babaya isyan ve haklarının çiğnenmesi, genel olarak çocukluk bittikten sonra başlıyor. Yani çocukluk yaşında biraz korku, biraz ihtiyaç, biraz da henüz fıtratın bozulmaması sebebiyle bu konuda pek sorun yaşanmıyor. Asıl sorun gençlik çağı ve sonrasında yaşanıyor. Ama bunun sebebi, çocuklarımızı her konuda olduğu gibi “anne baba hakkı” konusunda da, islimi kriterlere göre ve yeterince eğitip terbiye etmeyişimizdendir.

Özellikle evlendikten sonra hanım; “ya anan ya ben veya ya baban ya ben” gibi çıkışlar yaptığında omuza Kafdağı kadar yük biniveriyor. Şimdi ne yapacağız?… Hani “aşağısı sakal yukarısı bıyık” misali… Eşimiz düşünmüyor ki, o anne babalar kocasının küçüklüğünde bir ömür ona hizmetçilik yapmışlardı. Onun bu günlere gelmesi için saçlarını, sakallarını süpürge yapmışlardı. Kendi anne babasının da kendisine aynısını yaptığı gibi…

Şu halde her birimiz kızlarımızı Kur’an ve sünnet terbiyesiyle eğitirken “sakın ha kızım eşine; “ya anan ya ben veya ya baban ya ben” gibi bir çıkış yapma… Eğer öyle bir şey yapıp, eşinle ebeveyni arasına girersen veya eşinin anne babasına asi olmasına sebep olursan; bilesin ki,  evlatların da sana aynısını yapacaktır.

Sonuç olarak bilelim ki anne baba haklarının çiğnenmesinde vebalin çoğu, yine anne babaya dönmektedir. Öyle ya, bu asi evlatlar yerden bitmedi, gökten de düşmediler… Onlara ne verdik ki ne bekliyoruz…

Yılda bir kez “anneler günü- babalar günü” gibi çağdaş batı safsatalarına aldanmayalım. Evlatlarımıza anne baba haklarının herhangi bir zamanla sınırlandırılamayacağını 365 gün 24 saat ve ömür boyu, tüm haklar gibi anne baba haklarının da mahfuz olduğunu öğretelim. Allah (cc) bizleri anne babalarımıza, evlatlarımızı da bize hayırlı evlatlar eylesin âmin! Subhaneke… Bihamdike… Esteğfiruke…

Muhammed Özkılınç

YouTube  
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Özkılınç ©