Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Asıl Tehlike Soğuk Savaş

Asıl Tehlike Soğuk Savaş

Bir aydan fazladır Filistin’e ve özellikle Gazze’ye karadan, denizden ve havadan ölüm yağdırılmaktadır. Bir asırdan fazladır devam eden bir zulüm elbette sadece Müslüman olanları değil, insani duygularını yitirmemiş her âdemoğlunun yüreğini dağlamaktadır. Ancak bir de İslam ümmeti başta olmak üzere tüm insanlığı tehdit eden sinsi ve görünmeyen bir savaş var ki, o da soğuk savaştır. Soğuk savaş belli zaman ve zeminlerde olup biter veya belli bir zamana kadar devam eder. Soğuk savaş insanlık var olalı her zaman ve zeminde vardır ve kıyamete kadar da devam edecektir.

Ümmeti yıkmanın ya da zayıflatıp duraklatmanın iki yolu vardır. Biri sıcak savaş, diğeri de soğuk savaş. Bu kısa ömrümüzde bunu her iki şekliyle bu kadar ayan beyan gördüğümüze göre, demek ki geçen asırlar da böyle geçmiş. Tabi son bir, bir buçuk asırdır ümmet çobansız kaldığından dolayı, aldığı darbeler çok daha etkili oluyor.

Son yıllarda kitle iletişim araçları ve teknolojinin geldiği nokta, soğuk savaşın etki ve tehlikesini binler kat katlamıştır. Dolayısıyla düşman artık maşa varken elini hiç tehlikeye uzatmamayı tercih etmektedir. Parmaklarıyla bir tuşa dokunmakla, dünyanın her yanına binerce TV kanalı ve milyonlarca internet siteleriyle, yüzlerce dilde, bomba ve füzelerden çok daha yıkıcı olan ahlaksızlıkları boca etmektedir.

Twitter

Düşmanın bombardımanları her yerde… Evde, okulda, çarşıda, sokakta, metroda otobüste, elimizde, cebimizde kısaca hayatımızın her zaman ve zeminini kuşatmış durumdadır. Genci yaşlısı, kadını erkeği, çoluğu çocuğu, üniversiteli genci, şehirdeki beyefendi ve hanfendiden, dağdaki çobana kadar, her kesim insan; fert fert soğuk savaş bombardımanına maruzdur artık. Bu bombardımandan kimse vareste değil.

Ne kıtalar arası füzeler, ne atom, ne hidrojen, ne kimyasal ne biyolojik silahlar… Kısaca soğuk savaş vasıtalarından daha etkin bir silah yok. En azından şu an… Diğer silahların hepsi, emek ve sermaye gerektirir. Soğuk savaş kısmen sermaye gerektirse de harcadığınızın binler katını kazandırır.

Soğuk Savaşın Tehlikeleri

  1. Sıcak savaş çok pahalıdır. Soğuk savaş üste servetler kazandırır. Çünkü sıcak savaşta düşman kendisi de bizzat insan ve güç kaybına uğramaktadır. Hâlbuki soğuk savaşta neredeyse hiçbir kaybı yok. Kaldı ki üste çok daha büyük rantlar devşirdiğinden dolayı hem o ufak tefek eksiklerini kapatıyor, hem de üste büyük servetler kazanıyor. İslam âleminde varlık içinde yokluğun, batı âleminde ise yokluk içinde varlığın en büyük sebebi budur.
  2. Sinsidir tehlikeleri çoğu kimse tarafından hiç fark edilmiyor. Hatta soğuk savaş teknolojinin imkânlarını kullanarak, savaşı zevk ve haz olarak gösterebilmektedir. Örneğin ümmetin evlatları; İnternet, TV, sinema, tiyatro, içki, kumar, uyuşturucu, moda, müzik, futbol ve her tür oyun oynaşlarla dinlerinden çıkarılıp, geçici zevklere tapar hale getirilirken, bir savaşın içinde olduklarını asla düşünmüyorlar. Tam aksine bu saydığımız tüm oyun ve planlardan şehevi zevkler alıyorlar.
  3. Sıcak savaşta ölenler şehit olup cennete uçuyor. Soğuk savaş silahları öldürmüyor süründürüyor. Çünkü soğuk savaş bedeni değil de kalbi, imanı, kişiliği, murueti öldürüyor. Bu manevi tarafları ölen insanlar fiziken sağ görünse de hakikatte ölüdürler.
  4. Böyle manevi bir ölüm bir yandan da ümmetin evlatlarını düşmanlarının kurşun askerleri haline getirmektedir. İşte üniversitelerde din iman, ar namus, fazilet ve erdemle savaşırcasına çatışan gençlik…Bunlar, celladına mahkûm olmuş mahkûm misali kendi kendileriyle savaşıyorlar ama farkında bile değiller. Hâlbukibunlarındedeleri bu değerler uğruna canlarını feda etmişlerdi.
  5. Sıcak savaşın tahribatı dünyalıktır. Soğuk savaş ise imanımızı ve dolayısıyla ebedi olan ahiretimizi hedeflemektedir. Dünyanızı yıkanlara karşı gittikçe bilenirsiniz ve intikam için gün sayarsınız. Soğuk savaşta ise giderek uyuşur hiç farkına varmadan yok olursunuz.
  6. Sıcak savaşta düşman bizzat cepheye inip hayati riskler almak zorundadır. Hâlbuki soğuk savaşta belli merkezlerden bir tuşa dokunmakla, kıtalar ötesine istedikleri kadar günah, şirk ve ahlaksızlık göndermektedirler. Maalesef bu sinsi savaşta ümmetin içinden devşirdikleri nice gönüllü orduları da adeta hazır kıtadır. Böylece soğuk savaş düşmana çok yanlı kazançlar sağlar. Hem ümmetin evlatlarını birbirine kırdırarak insan gücünü zayıflatır. Hem de iki tarafa silah satarak maddi olarak sömürür.
  7. Soğuk savaşta düşman kendisini çok güzel kamufle etmektedir. Öyle ki, soğuk savaşa maruz kalan nesillerimiz düşmanını dost, kendi ecdadını düşman kabul etmektedirler. Kokuşmuş Avrupa kültürünü çağdaşlık ve ilericilik olarak görürken, İslam’ı ve kendi değerlerini orta çağ karanlığı ve terör olarak görmektedir. Böylece çok rahat bir şekilde kendisini her iki tarafa da hakem olarak kabul ettirmeyi başarır. Hatta çoğu kere kurtarıcı rolünde işgal, katliam, sömürü ve talan etmek için manevra imkânları elde eder. Nitekim son yıllarda bu oyunların hepsini defalarca iliklerimize kadar hissederek yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz. Hatta son bir asırdır. Bu oyunlar sürgit devam etmektedir.
  8. Sıcak savaşta düşmanınız bellidir. Dolayısıyla her zaman düşmanınıza karşı teyakkuz halinde olup tedbirinizi alırsınız. Hâlbuki soğuk savaşta en azılı düşman dost kılığında görünür. Yüzünüze güler ve kuyunuzu kazar. Devam edeceğiz inşallah…

Subhaneke… Bi-hamdike… Esteğfiruke…

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç