Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Cuma Kara mı Efsane mi?

Bir önceki yazımız da kelimeler üzerinden mukaddes değerlerimize yapılan sinsi hücumlardan bahsetmiştik. Son olarak kıyılmakta olan bir değerimiz de cumadır. Bizim cumamızdan ne istiyorlar? Ya da bu kara Cuma nereden geliyor? Neden şimdilerde yeniden gündemimize girdi?

“Kara” isminin 1952 lerden geldiği rivayet olunmaktadır. Batılılar Afrika kıtasından kaçırıp köleleştirdikleri mazlum siyahilerden ellerinde fazla kalanlarını bu Cuma gününde toplu halde köle pazarlarına getirdikleri için bu vasfı aldığı söylenmektedir. Yani siyahi insanlardan kaçırılıp zulmen köleleştirenlerin renginden ismini almaktadır. Bu yönüyle sadece bizim Cuma günümüze değil, siyahi insanlara da hakarettir.

Vicdanı, kalbe, zihni, fikri, kısaca her hali ve her yönüyle kapkara olan batı âlemi, bu konuda da yavuz hırsız misali, ev sahibini bastırmıştır. Daha önce Amerika kıtasında Kızılderililere soykırım uygulayarak yok etmişti. Afrika kıtasını da hem köleleştirdi hem de sömürgeleştirdi. Asya kıtasınıysa gizli sömürge haline getirdi. Batı, insanlığa hayır ve iyilik adına ne verdi ki? Şimdilerde böylesine yoğun bir şekilde gündemimize sokulmasının birçok nedeninden bahsedilebilir.

Twitter
  • Ülkelerini sömürgeleştirdiği, büyük bir kısmının bedenlerini köleleştirdiği insanların, zihinlerini ve yüreklerini de sömürgeleştirmek, hatta köleleştirmek.
  • Tüketim çılgınlığını körüklemek suretiyle, insanların cebinden hiç fark ettirmeden para söğüşlemek.
  • İhtiyaçları olmadığı halde insanları fuzuli harcamaya alıştırmak. Böylece israfı sıradanlaştırmak.
  • Müslümanların zaten kuşa çevrilmiş olan Cuma günlerini biraz daha hırpalamak.
  • Daha önce tatil değişikliğiyle Cuma namazından alıkoydukları milyonlarca Müslümana
  • Birçok değerimiz gibi, mukaddes değerlerimizden olan cumaya hakaret.
  • Siyahi insanlara hakaret.

Bir asır önce tatil günümüzü Cumadan, Cumartesi ve Pazara evirmekle zaten haftalık Cuma namazımızı gizlice ve sinsice yasakladılar. Düşünün 85 milyonun belki de üçte ikisini oluşturan, ilköğretim ve yükseköğrenim öğrencileri, onların hocaları, memur, amir ve işçilerin milyonlarcası otomatik olarak Cuma namazından alıkondular. Halen bunların ancak tabiri caizse ancak kaytarabilenleri Cuma namazına gidebilmektedir.

Şimdi bir de “Kara Cuma” diye bir bağımlılık çıkardılar. Bu isim dini hassasiyeti olan çevreleri kızdırınca, ismi makyajlayarak, “Efsane Cuma” “Muhteşem Cuma” vb. isimlerle Cuma günümüze operasyon çekmeye başladılar. Böylece işçe, esnaf, ev hanımı gibi geri kalanlarımızı da Cuma namazından alıkoymayı düşünmüş olsalar gerektir. Şu halde her bir Müslüman, bu algı operasyonlarına karşı uyanık olmalı ve düşmanın oyununa gelmemelidir.

İşin daha hazin yönüyse bizi tüketim köleleri haline getirme çabalarıdır. Düşünün ihdas edilen bir sürü günlerle nesillerimizi, gençliğimizi, tüketim çılgınlığına mahkûm etmektedirler. Batı icadı bu günler ilk bakışta masumane hatta iyi niyetle icat edilmiş zannedilebilir. Dünya kadınlar günü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü, engelliler günü, yaşlılar günü, çocukların doğum yıldönümleri, eşlerin karşılıklı doğum ve evlenme yıldönümleri, anne-babaların doğum ve ölüm yıldönümleri vs. yani yılın epeyce bir kısmı bu günlerin kutlamalarıyla geçiyor.

Sayısını bilmediğimiz bu günlerin her birinde, yedi buçuk milyar dünya nüfusunun, yarısı veya çeyreği bu günlere itibar edip harcamalar yapsa, küresel derin baronların kasalarına kaç trilyon para akacak? Bunun yıllık cirosu nedir? Paraya tapan bu zalimler, bu madde perestler, ne yapmak istiyorlar? Neden doymuyorlar?

Bu soruların cevabını bulduğumuz zaman, neden tüm dünyada senginler daha zengin, fakirleri daha fakir olmaya devam ediyor? Başta Afrika kıtası olmak üzere, İslam âleminde neden 5 saniyede bir insan açlık, 3 saniyede bir çocuk da susuzluk sebebiyle ölmektedir? Neden Afrika vb. yerlerde 8-10 yaşındaki çocuklar kimi zaman günlük 1 dolar karşılığında maden ocaklarında çalıştırılmaktadır? Neden geçimsizlik sebebiyle aileler dağılıyor? İnsanlar tüketim çılgınlığı sebebiyle altına girdikleri kredi kartlarının taksitlerini ödeyemedikleri için kapkaç, soygun, hırsızlık yapıyor? Hatta intihar ediyorlar neden? İşte Kara Cuma vb. günleri çözdüğümüz zaman, bu vb. sosyal felaketlerin sebeplerini de kısmen çözmüş oluruz. Subhaneke… Bihamdike… Esteğfiruke…

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç