Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Davetçi İmamlara Tavsiyeler 2

Davetçi İmamlara Tavsiyeler 2
 1. “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.” (Duha 94/7) ayeti ve “mümin hayırdan doymaz” nebevi uyarısı gereği, müsait olan her zemin ve zamanı hayırlı amellerle değerlendir. Unutma ki bu ömür ilk ve son şansımızdır. Yegâne sermayemiz olan bu ömrümüzü ne kadar daha çabuk hayırlı amellerle değerlendirirsek, kazancımız odur. Dinlenmeyi kabre bırakalım orada vaktimiz çok olacaktır.
 2. Hayra da şerre de sebep olan yapan gibidir. İnsanlara örnek olduğunuzu unutmayınız. Siz hayırda örnek olun ki hayrınız artsın. “Davetçi eksilerden etkilenen değil, artılarıyla etkileyendir.”
 3. Unutmayınız ki insi ve cinni şeytanlar, kıyamete kadar düşmanımızdır ve her an pusudadırlar. Onlardan korunmanın tek yolu, rabbimizle bağımızı canlı tutmaktır. “Allah (cc) a yaklaştıkça şeytandan uzaklaşırsın. Allah (cc) tan uzaklaştıkça şeytana yaklaşırsın. Durduğun yere iyi bak.” “şeytan ordularına karşı yegane sığınak kulluk kalesidir.” Bu kalenin dışında oldukça şeytanların çekim alanında ve açık hedefsin…
 4. Şeytanlardan sakınır gibi teknolojinin şerrinden sakın. Bu gün Şeytanın en güçlü silahı, medyadır. Bu gün medya, % 90 şerre, % 10 hayra çalışmaktadır. Bu oranın iyiye doğru değişmesi, hayrın temsilcilerinin gayretiyle olacaktır. “Netsiz kalma nete de dalma.”
 5. Hepsi yapılamayanın tamamı terk edilmez. Mükemmellikle aldatmak da şeytanın hilelerindendir. Şimdi yapmayan ilerde yapamaz. Biz mükemmelden değil, yapabileceğimizden sorumluyuz.
 6. Sılayı rahm ve komşuluk ilişkilerine değer veriniz. Meşru ve canlı ilişkiler insanları yüreklerini davaya açar. Asıl fetih yüreklerin fethedilmesidir. Yüreklerini fethettiğiniz insanlar, başka bir fetih gerekmeden her şeyleriyle İslam’a teslimdir zaten.
 7. Yanlış davranışlarla İslam’ın aleyhinde olmayınız. Rehber konumundaki insanlar daha çok dikkat etmek zorundadırlar. Onlar bembeyaz sayfaya benzetilirler, üzerlerindeki en küçük bir leke hemen göze batar. Bir de cahillerin, kusurları katlayarak yaydıklarını göz ardı etmeyelim.
 8. Kardeşlerimizle aramızdaki bağları güçlendirmeye, pekiştirmeye devam edelim.
 9. Yol uzun sabır gerektiriyor. Bir ağaç 10-15 yılda tam olarak meyve veriyor. Bahis konusu insan olunca daha çok zamana ihtiyaç olduğunu unutmayınız.
 10. Bir kişiyle, bu çoluk çocukla ne olur ki demeyiniz. Eğittiğiniz küçük çocuklar yarının toplumunu oluşturacaklardır. Yani siz eğitirken İslam binasının tuğlalarını döşemektesiniz. Kaldı ki o bir kişi Mus’ab bin Umeyr olup Medinelerin, ashabı uhduda meydan okuyan genç olup bir ülkenin imanına vesile olabilir.
 11. Çocuk ve gençlerin eğitimleriyle ilgilenmeyi, sadece yaz kurslarıyla sınırlandırmayınız. Yaz kurslarında okuyan çocuklarla ilgilenmeyi mümkün olduğunca okul döneminde de devam ettiriniz. Böylece çocuklar öğrendiklerini unutmaz ve bilgilerine yeni bilgiler katarlar. (aksi halde “bizim oğlan bina okur döner döner yine okur” misali olur.)
 12. Çocuk ve gençlerden yaşı ve seviyesi müsait olanlarda ders halkaları oluşturunuz. Eğitim ve terbiyenin bel kemiği ders halkalarıdır.
 13. Eğittiğiniz insanların kültürel / fikri eğitimi üzerinde durduğunuz gibi, manevi / ruhi eğitimleri üzerinde de durunuz. Unutmayınız ki maneviyatız fikir ruhsuz beden gibidir.
 14. Başkalarının çocuklarını eğitirken, kendi çocuklarınızı ihmal etmeyiniz. Kendi çocuklarınızı ehil olan başka öğreticileri göndermeniz daha uygundur. Çünkü aile bireyleri arsındaki yakınlık, disipline engeldir.
 15. Cami derslerini önemseyiniz. Uygun gördüğünüz vakit namazlarından sonra 5-10 dakikalık küçük ders ve nasihatler damla damla göl olur. Bunun için kolay ezberlenebilen kısa ayet ve hadisleri seçebilirsiniz. Cemaatin seviyesine uygun; akaid, fıkh, adabı muaşeret gibi dersler yapabilirsiniz.
 16. Camileri dinin hapsedildiği mahaller değil, dinin yaşandığı ve oradan da dört bir yana yayıldığı merkezlere dönüştürünüz. Mescidi nebeviyi düşününüz… İbadetgah, karargah, her seviye ve sınıftan okul ve üniversite mahkeme, hükümet konağı, düğün salonu, sevinç ve tasaların paylaşıldığı en büyük alan/merkez vs… Siz bunlara nice maddeler ekleyerek değerlendiriniz. Allah (cc) yar ve yardımcımız olsun. Amin.

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç