Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Dost Dostu Isırmaz

Dost Dostu Isırmaz

Daha önce Şia ve özellikle İran’ın ABD, İsrail vs. batılılarla yaptığı ağız dalaşlarının formalite olduğuna defalarca dikkat çekmiştim. Buna İran’ın lejyonerlerinden olan “Hizbullah’ın arada bir İsrail’e yaptığı füze saldırılarını da ekleyebilirsiniz. Yani Şia, İslam düşmanlarıyla ağız dalaşı ve ateşli sloganlar dışında bazen füze ve mermi atarsa da ciddiye alınmamalıdır. Aynı şey batılıların Şia’ya yönelteceği silahlar için de geçerlidir. Yani, Şia’yla İslam düşmanları arasında herhangi bir cıngar olursa, bu bir danışıklı döğüştür.

Son günlerde yaşanan Kasım Süleymani vakası da tam böyle bir şey. Her zaman olduğu gibi Şia diyarının her yanından sloganlar birbirini kovalıyor. Yas, matem, mersiyeler havada uçuşuyor. Hele cenaze merasimi, tam da kapkara bir şal misali gözleri gerçeklerden perdeleme çabası gibi. İşte tam da bunlar olurken daha olayın 2. gününde sosyal medyada dolaşan (SC) imzalı “işin aslı” başlıklı bir yazı, dikkatimi çekti. Bu konuda tam da düşüncelerimin tercümanı olduğundan, hiç dokunmadan aynıyla sizlerle paylaşayım istedim. İşte o yazı:

İşin Aslı

Twitter

İran da ekonomik sıkıntılardan dolayı çok ciddi protesto ve ayaklanmalar vardı ve mevcut iktidar ciddi bir otorite ve beka sorunu ile yüzleşmek üzereydi. Trump da azil süreci ile başlayan ve ters gitmeye aday çok ciddi sıkıntıların olduğu bir seçim kampanyasına girmek üzereydi

Tam da bu esnada Irak da “green zone” olarak belirtilen ve ultra güvenlikli olan bölgeye 1000 lerce kişi ellerini kollarını sallayarak giriyor. Zaten çoktan boşaltılmış olan ABD elçiliğinin önüne kadar piknik yapar gibi gelip saatlerce bağırıp çağırıyor. Sonara yalandan bir iki lastik yakıp, elçiliğin zırhlı dış bahçe kapılarına taş ve tuğlayla saldırıp (!?) çekiliyorlar. Tüm bu eylemleri an ve an tüm dünya kanallarından tam da kapının önünden dumanın en yüksek çıktığı açıdan çekilerek yayınlanıyor.

(Not: O bölgeyi görmeyenler için söyleyeyim Green zone da ABD elçiliğine geçilen alana tek giriş Dicle nehri üzerinde ki bir köprüden yapılır ve o köprüyü size birileri yol vermedikçe değil binlerce kişinin, 10 kişinin bile geçmesi imkân dâhilinde değildir.) 

Bu olayı takip eden 3. günde ABD nin bir karşı hareket yapmasının en çok beklendiği sürede İran ın en “ikonik” en tecrübeli generali gece vakti, ABD kontrolündeki Bağdat hava limanının etrafında dolanan otobanda, kos koca bir konvoyla yola çıkıyor ??? ve dronlar tarafından havaya uçuruluyor.!!

Sonuç:

1. İran da bu sabah itibari ile artık hiç kimse hiç bir sebep ile protesto filan yapamaz, tüm ülke dini lider etrafında şeytan ABD ye karşı birleşir ve bu karambolde rejim ne kadar çatlak muhalif ses var ise savaş ve intikam çığlıkları arasında çaktırmadan temizler.

2. Basına saldırı emrinin direk Trump tarafından verildiği söylenir ve Trump da anında bir Amerikan bayrağı tweetler, Şeytan (?) ve terörist rejimlere haddini bildiren kahraman kovboy ABD başkanı ABD yi yeniden “great” yapar ve seçim öncesi kafadan +5 puan ile maça başlar. Kendisini azil etmek isteyen gafillerin dahi en az 1 hafta 10 gün sesinin dahi çıkamayacağı rahatça atıp tutabileceği harika bir iklim oluşur.

3. Yükselen tehdit algısı ve savaş atmosferi nedeni ile Petrol fiyatları dâhil riskli pazarlarda çok ciddi bir dalgalanma ve hareket oluşur. Bu sayede daha önceden zaten bu saldırı bilgisine sahip olan ve buna göre pozisyon almış büyük oyuncular en basit senaryoda bile milyarlarca dolar günlük kar elde ederler.

4. Ekonomisi tamamen petrol fiyatlarına bağımlı olan Rusya bu artış ile rahat bir nefes alır, aynı anda Suriye ve İdlib bölgesinde yaşanan göç dalgası dâhil tüm trajedilerde tam en üst noktaya ulaşmışken dünya gündeminden düşer. Bu bilgileri derleyip sizinle paylaşırken bunu çok azınızın okuyacağını biliyorum ama yine de bir yerlerde kaydı geçsin diye özetlemek istedim. (SC)

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç