Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

İran Ezberleri Bozulmalı

03.11.2016
İran Ezberleri Bozulmalı

Şah devrilip İran’da “İslam cumhuriyeti” kurulduğunda, İslam ümmetinin nice fertleri büyük bir heyecana kapıldılar. Nice gençler, İran sevdasına yakınlarını ve çevrelerini kırıp geçiriyorlar. Şia’nın herhangi bir hatasını gündeme getireni tekfir etmekle kalmıyor, onu tam bir düşman kabul edip hedefe koyuyorlar… Amerikancı, rabıtacı, kapıkulu mollası vs. yaftalarla karalıyorlardı vs.

Ancak şimdi anlıyoruz ki, “Ergenekon,”  “gladyo,” “kontr gerilla” vb derin güçlerin küresel olanları, bizdeki yerel oyunların aynısını küresel bazda oynamışlar. Akla karayı, hakla batılı, dinliyle dinsizi, sofiyle berduşu aynı cephede buluşturmuşlar. Çıkar ve saltanatları uğruna gerektiğinde, analarını da babalarını da satmışlar. Şimdi anlıyoruz ki İran devrimi, ABD ye rağmen, Avrupa’ya rağmen, İsrail’e ve Rusya’ya rağmen olmadı.

Geçmişte Suriye yönetiminin % 8 lik Nusayri azınlığa verilmesi, tamamen batı kontrolünde olduğu gibi, İran devrimi de kontrollüydü… Baba Esed Hama, Humus ve çevresini haritadan silerken, İran Lübnan’da “Hizbullah’ın” temelini atıyordu ki bu da tamamen kontrollüydü… Yerel Ergenekon’un foyaları, 80-90 yıl sonra netleştiği gibi, Şia’nın foyaları da şimdi kısmen aralanıyor. Tabi kafasını kumdan çıkarmayanlar ayrı…

Twitter  

Şimdi düşünelim… Ehlisünnet adına kuş uçurtmayan dünya derin güçleri, neden Irak’ı altın tepside İran/Şia’ya sundular. Afganistan’da kırk yıldır devam eden savaşa rağmen neden kendi devletini kurması engellenmektedir. Çükü orada kurulacak devlet Sünni. Afgan halkı, Rusya’dan önce İngilizlerin burnunu sürtmüştü, Sovyet imparatorluğu, Afgan direnişi sonucu çöktü. NATO adı altında ABD ve otuzdan fazla batı ülkesinin de burnunu sürttü. Allah (cc) ın izniyle… Ancak yine de Sünni bir İslam devletinin kurulmaması için didinip duruyorlar. Neden?…

Neden, apaçık. 1,5 ya da 2 milyar olarak tahmin edilen ve dünya enerji kaynaklarının % 85-90 nını bağrında bulunduran İslam Ümmet’inin % 93 veya 90 ı Sünni… Sünni bir devlet eninde sonunda İslam hilafeti demektir. Bu da İslam topraklarının işgal ve sömürüden, İslam ümmetini de tefrikadan, katliamdan, batının zebunu olmaktan kurtulması demektir. Hâlbuki dünya emperyalistleri, saltanatlarını İslam âleminin sömürülmesi üzerine kurmuş ve devam ettirmektedirler. Dolayısıyla ümmeti toparlaması muhtemel Sünni bir İslam devleti kurulmamalı… İslam ümmeti olabilecek her vesileyle birbirine düşürülerek gücü törpülenmeli… Bu da yetmez, Ehlisünnete kin ve nefret üzere kurulan Şia desteklenip bu devasa ümmet gücünü tırtıklayarak kırmaya devam etmeli…

Şia’nın ilerlemesi, var olan 2 devletine (İran, Suriye) 2,5 devlet daha (Irak, Yemen, Lübnan) eklenmesi, baştan beri kontrollüydü. Ancak “takiyyesi olamayanın, dini olmaz” ilkesini imanın şartı kılan Şia, dünya derin güçleriyle işbirliklerini ustaca hep kamufle etti ve etmektedir.

İşte bu ustalığa bası örnekler:

Petrol ihracatımız her şeye rağmen iyi bir şekilde sürüyor. Mesela Avrupa’daki birçok ülke İran’ı ambargo listesinden çoktan çıkardı bile. (…) Önemli bir bilgi de şudur: Şu son iki senede İran’dan en çok petrol satın alan şirketler Amerika ve Avrupa’dan çıkmıştır. Yaptığımız araştırmada da şunu gördük; mesela Amerika’daki bir x şirketi, düzenlediği belgelerle kendisini farklı bir ülkeye mensup gibi gösteriyor ama o şirketin sahiplerinin Amerikalı olduğunu görüyoruz. İşte böyle sahte belgelerle İran ile gizlice ticaret yapmaya çalışıyorlar. (yeni şafak 23 Nisan 2013. AMBARGO YALANMIŞ manşetiyle, Burcu Bulut’un İran dışişleri bakan yardımcısı Amir Abdullah’la tam sayfa röportajından)

Newyork Times’ın haberine göre 24 Mayıs 2010’da ABD Dışişleri Bakanlığı İran ambargosunu delen ve yaptırım uygulayacağı şirketlerin adları arasında Ofer grubunu da göstermektedir. Ofer grubu’nun İran’a milyonlarca dolar Tanker ve Gemi sattığı tespit edildi.. (The Newyork Times, June 4, 2011.)

“İsrail, olay İran’ın nükleer meselelerine gelince ikiyüzlü oluyor” diyen Haaretz yazarı Yossi Melman, ’a göre, Ofer Kardeşler’in İran ile ticaret yapması, İsrail’in baskısıyla alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik yaptırımlarının bizzat İsrail eliyle delinmesi anlamına geliyor. Ama bu delinme şu ana kadar incelediğimiz kaynaklardan yola çıkacak olursak 1980’den beri devam ediyor Bay Melman bunları yazmayı unuttu herhalde.. (Radikal – 03/06/2011)

Yahudi olan Nahum Manbar’ın mahkemece 1994’de tiyonil klorür ve hardal gazı üretimi için kullanılan 150 ton kimyasalı İran’a sattığı belirlendi. Manbar diğer İsrailli silah şirketleri ile de bağlantılar kuruyordu. Mahkeme 100’den fazla şirketin İran’la silah satışı konusunda ilişki içinde oldukları belirledi. Manbar sonunda mahkemedeki delilleri kabul etti ve hapis cezasına çarptırıldı. İsrail yıllardır en kanlı rejimlere silahlar sattı. 1991-94 arası İsrail devleti İran’a 1,5 milyon dolar değerinde gaz temizleyicisi satmıştı. İsrail savunma bakanlığının izni ile Soltam silah şirketi İran’a havan topları satışı yapıyordu. İsrailli Elbit şirketi’nin ölümcül gazların belirlenmesi için İran’a ekipman satışına İsrail savunma bakanlığı onay veriyordu.

Manbar’a düzenlenen operasyon bir gerçeği de ortaya çıkardı. Manbar’ın dışında onlarca silah şirketi İran’a yasadışı silah satıyordu. Silah şirketleri dava ile birlikte mahkemede yerlerini aldılar. Şirketlerin İran’a yasa dışı sattığı silahların içeriği hakkında bugüne kadar mahkemenin dışında hiç kimsenin bir bilgisi olmadı. (Steve Rodan, Israeli firms sold arms to Iran till 93, The Jerusalem Post, September 12, 1997, p. 1-2)

19 Kasım 1987 tarihli The Newyork Times Gazetesinin haberine göre İran-Kontra skandalında İran’a satılan bazı silahların listesini şöyle açıklamıştı:

20 Ağustos 1985. 96 TOW Tanksavar Füzesi

14 Eylül 1985. 408 TOW Füzesi

24 Kasım 1985. 18 Hawk Uçaksavar Füzeleri

17 Şubat 1986. 500 TOW Füzesi

27 Şubat 1986. 500 TOW Füzesi

24 Mayıs 1986. 508 TOW Füzesi ve 240 Hawk Yedek Parça

4 Ağustos 1986. Hawk Füzesi Yedek Parçası

28 Ekim 1986. 500 TOW Füzesi“İran-gate” (İran-Kontra Skandalı) diye tarihe geçen, İran’a yasadışı silah satışının ortaya çıkması, Reagan’ın koltuğunu salladı. Devam edelim inşaallah…

Muhammed Özkılınç

YouTube  
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Özkılınç ©