Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Kötü Arkadaş Felakettir 2

O halde:

Ezanı duyduğunuzda şu camide namazımızı kılalım diyorsanız,

Oruçlarınızı tüm organlarınızla tutup, nâfile oruçlarla takviye ediyorsanız,

Twitter

Duadan, zikirden, tefekkürden, nefis muhasebesinden pay alıyorsanız,

Anne, baba ve akraba hukukuna riayet ediyorsanız,

Doğruluk ve sadâkate dikkat edip yalandan sakınıyorsanız,

Büyüklerinize saygılı, küçüklerinize şefkatli davranıyorsanız,

Malayâniden yani, boş söz ve hareketlerden kaçınıyorsanız,

Yoksul ve muhtaçlara gücünüz yettiğince maddi ve mânevi destekte bulunuyorsanız,

Gıybet, su-i zan ve dedikodudan uzak duruyorsanız,

Kibir, ücup (kendini beğenme ve övme), cimrilik, riya gibi hastalıklardan sakınıp bunların mukabili olan güzel hasletlerle bezeniyorsanız,

Gizli ve açık yerlerde Allah’tan korkuyorsanız,

O zaman, görünümünüz Allah’ı hatırlatır, konuşmanız sizi dinleyenlerin ilimlerini artırır; hareket ve tavırlarınız ahireti hatırlatır ve siz arkadaşınıza her yönüyle faydalı olursunuz. Aynı nitelikleri taşıyan arkadaşlarla beraberliğiniz de her yönüyle size fayda verir.

Sonuç olarak:

1.Ömrünüzün arkadaşlığa yatırdığınız bölümü,

a) Amel defterinize büyük hayır olarak geçebilir.

b) Hebâ olabilir.

c) Dünya ve ahirette altından kalkamayacağınız felaketlere dönüşebilir.

2.İyi arkadaş seçmek gerektiği gibi iyi arkadaş olmak da gerekir.

3.”Kötüden cüzamlıdan kaçar gibi kaçılmalıdır. Ona dâvet ve tebliğ yapılmaz” demiyoruz. Elbette onlar da kurtarılmaya muhtaçtır. Dolayısıyla onların kurtulmalarına yardımcı olmayı görev kabul etmemiz gerekir. Ancak bu konuda bir kaç hususa dikkat etmek zorundayız:

a)Yanlışlık içinde olanları doğruya getirmeyi amaçlayan dâvet ve tebliğ çalışmalarımıza en yakın ve yatkın olanlardan başlamalıyız. Çünkü vakit nakittir.

b)Bu yöndeki çalışmalara kendimizi tam hazırlayarak işe başlamak zorundayız. Aksi takdirde ava giderken avlanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Örneğin; bara pavyona giden bir insanla ilgilenip kurtarmak istiyorsanız, barda diskoda onunla ilgilenemezsiniz. Orası tebliğ yapılmaya müsait bir ortam değil,ayrıca öylesi yerlere gittiğinizde sizin ayağınızın kayması tehlikesi de var.onu daha müsait bir yer ve zamanda ziyaret ederek gerekeni söyleyebilirsiniz.

               Özellikle anne babalar yaz tatili vs zamanlarda çocuklarının nerede kiminle nasıl bir arkadaşlık yaptıklarını yakından takip edip iyilerle arkadaş olmaları ve iyi bir arkadaş olmaları için gerekeni yapmalıdırlar. Aksi taktirde yarın çok geç olabilir. Evimiz yansa, arabamız devrilse yeni bir ev, araba alabilir veya onarabiliriz. Ama çocuğumuz haktan batıla devrilse onun dönüşü nerdeyse imkansız. Ayrıca çocuğunuzun kaybı ebedi hayatla ilgilidir, ev, araba vs ise zaten fanidir. Son söz rabbimizin şu uyarısı olsun: Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır. (tahrim 6)

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç