Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Kur’an Belletmenlerinin Dikkatine

Değerli hoca efendiler ve belletmenler! Yaz kursları, ramazan ayında olsak da önümüzdeki hafta başlıyor. Allah (cc) hayırlı mübarek eylesin. Hayır, bereket ve hayırlı nesiller yetiştirmelere vesile eylesin. Her zaman söylediğimizi tekrar hatırlatalım ki, Kur’an öğretim ve eğitimi, yazla sınırlı olamaz. Hem çocuklarımız, hem de bizim hayatımız, Kur’an merkezli olmalıdır. Kur’an okumayı ramazan ayıyla sınırlandırmak ne kadar gaipse, Kur’an eğitimini de yazlarla sınırlandırmak daha da gariptir.

Dolayısıyla yaz bittikten sonra da mümkün mertebe talebe kardeşlerimizle irtibatımızı devam ettirelim. Ta ki her yaz sil baştan yapmayalım. Eğitim ve öğretim işine verilen emekler, kutsaldır. Dolayısıyla bir şekilde bu emeğin heba olmasını engellememiz lazımdır.

Çocuklarımız okul mevsiminde İslami eğitim ve öğretimden nerdeyse tamamen mahrum kalıyorlar. Birde buna çevre, okul, TV, internet vb. etkenlerin olumsuzluklarını eklersiniz neslin nasıl bir girdap içinde olduğunu anlamak zor değil. Bu sebeple bu yaz tatili daha da önem arz ediyor.

Twitter

Anne baba, talebeler ve hocalar olarak, madem bu işe bu kadar emek veriyoruz bari hep beraber bu kısa zamanı daha verimli nasıl kullanabiliriz, beraberce istişare edip plan yapmak önemli. Her birimizin değişik tecrübeleri mutlaka vardır. Bu tecrübelerimiz birbirimizle paylaşalım. Biz de eğitim ve öğretimle ilgili bazı tecrübelerimizi sizinle paylaşmak ve haddimiz olmadan nasihat babından bazı uyarılarda bulunma ihtiyacı hissettik.

Belletmenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar:

 • Her işimizde olduğu gibi bu işimizde de öncelikle tashih ve tecdidi niyeti ihmal etmeyelim. Unutmayalım ki niyet, adetlerle ibadetlerin kesişim çizgisidir. Yanlış bir niyet ya da niyetsizlik, ibadetleri adetlere dönüştürür. Emeğimizi heba etmeyelim.
 • Ehil ve tecrübeli kimselerle istişareler yaparak, eğitim ve öğretimlerimizin daha verimli olması için çaba sarf edelim. Bazen küçük bir detay, yaptığınız iş ve başarılarınızı inanılmaz derecede bereketlendirir.
 • Konuyla ilgili eğitim seminerlerine katılmalı, notlar almalı ve önemsemeliyiz. “Her yıl aynı şeyler” diyerek katılmamazlık yapmayalım.
 • Eğitimi en zor olan varlığın insan ve insanlardan da küçük yaşta olanlarıdır. Bunu bilerek son derece sabırlı ve azimli olun.
 • Ama bir iş zorlaştıkça ecri de çoğalır. Bilindiği üzere değerli olan daha çok bedel gerektirir. Dolayısıyla tüm zorluklara değer.
 • Siz basit bazı mahalle çocuklarını eğitmiyor, aslında yarının toplumunu inşa ediyorsunuz. Bunu asla unutmayınız, yaptığınız işin büyüklüğünü hep göz önünde tutunuz.
 • Bu yaptığınız iş peygamberler ve onların yolunu takip eden; sahabe, havarî vs. Salihlerin mesleğidir. Onlarla haşr olmak ve cennette onlara komşu olmak gibi büyük bir kazancın içinde olduğunuzu unutmayın.
 • Böyle büyük bir kazancı küçük dünyalıklarla asla kıyaslamayın ve ihlasınızı zedeleyecek durumlardan uzak durun. Tüm bu hizmetlerden sadece Allah (cc) ın rızasını hedefleyiniz.
 • Çocuklara sadece Kur’an ın lafızlarını öğretmekle kalmayıp, Kur’an’ın mesajlarını kavramalarını da sağlayın. Kur’an’ın mesajlarını kavrayan bir çocuğun lafızlarını okuması zayıf olsa da ayaklarının üstünde duracak ve kendi kendine de olsa eksiklerini tamamlayacaktır. Ancak bu mesajlardan mahrum kalanlar Kur’an’ın metnini okumayı çok iyi bilseler de her an Kur’an yolundan ayakları kayabilir. Elbette bu tehlike her kes için mevcut ancak Kur’an ve sünnet ilimleriyle donanmış olanlar sağlam bir korunma edinmişler demektir.
 • Çocuklarımızın Kur’an ve tecvidin yanı sıra, yeteri kadar; akaid, fıkıh, siyer, ahlak ve adab-ı muaşeret gibi temel bilgileri öğrenmeleri de önemlidir. Eldeki imkânlar ve zaman buna yeterli gelmeyebilir. Buna rağmen mümkün olanı vermeyi ihmal etmeyelim.
 • Talebelerle diyaloğumuzu yazla sınırlı tutmayıp sonrasında da devam edelim. Bunun için mümkün olduğunca onların ve velilerinin isim ve en az bir telefonlarını listeleyerek, öğrendiklerini unutmamaları ve hayatlarında yaşamalarını sağlamak için takibe devam edelim.
 • Hem bu diyalog hem de kontrolün devamı için, sezon içinde ihtiyaç kadar veli toplantıları düzenleyelim. Ayrıca bu faydanın devamı için veli ve ailelerle diyalogumuzu devam ettirelim.
 • Çocuklara sert ve katı değil şefkat ve merhametli olalım. Ancak onları şımartacak şekilde laubali de olmamalıyız. Sertlik gerektiğinde ise tatlı sert olalım.
 • Resulullah (sav) ın şu hadisi şiarımız olsun:  “Allah (cc) a kasem olsun ki, bir insanın hidayetine vesile olman senin için dünya içindeki her şeyden daha hayırlı/değerlidir.” Siz bunlara nice maddeler ekleyebilirsiniz.
 • Yeterince yardımcı almayı da ihmal etmeyelim. Eğitimin verimli geçmesi için en fazla bir belletmene 20 öğrenci düşecek şekilde bir program yapalım. Hizmeti gören nice insanlar, gönüllü destekçimiz olacak ve bu konuda zorlanmayacağız inşallah.
 • Bu naçizane tavsiyeler sadece birer örnektir. Siz bunlara ekleme çıkarma yapabilirsiniz. Kaldı ki bu gibi tespitler, genelde zaman, mekân, şartlar ve şahıslara göre değişebilir.

Not: TRT kürdi televizyonunda her gün saat 18 den Şanlıurfa iftar vaktine kadar canlı yayında, “dema fıtare” / “İftar vakti” programındayım. Dua edelim… Selam… Dua…

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç