Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Münafık Medeniyet

07.06.2018

Mimsiz medeniyet diye bir ifade vardı ya. Bunun manası şimdi çok daha güzel anlaşılıyor. Malum, medeniyet kelimesinin başından mim harfini aldığınız zaman, “edeniyet” kalır. Edeniyetse “dünuv” kökünden gelmektedir ki; yakınlığın yanı sıra, önemsizlik, değersizlik düşüklük, daha açık bir ifadeyle alçaklık demektir. Akif’in batı medeniyetini “tek dişi kalmış canavar” olarak ifade etmesi de boşuna değil.

Şimdi bu “münafık” ifadesi nereden çıktı diyeceksiniz. Bilindiği üzere münafık, içi dışı bir olmayan, zahiren Müslüman gibi görünen, ama iç âleminde aslında iman etmemiş olan, bozuk karakterli kimse demektir. Ancak lügat manası itibariyle ikiyüzlü davranan her kişi veya kişilikler için de geçerlidir.

Batı medeniyetini bu açıdan değerlendirdiğimiz zaman, bunun çok ötesinde bir durum bahis konusudur. Çünkü batı ikiyüzlü falan değil, iki yüz yüzlü veya yüzlerce yüzlü gibi bir şey. İletişimin baş döndürdüğü şu zamanımızda artık bu çok aleni olarak görülmektedir. Zira artık “mızrak çuvala sığmamaktadır.”

Twitter  

Yıllarca nesilleri; “Ret Kit” “Süpermen” “Himen” “Spaydırmen” “Rambo” “A Takımı” vb. sözüm ona adalet dağıtan filimlerle uyutmayı başaran batı, artık çaldığı minarelere kılıf uyduramıyor. Artık yalancının mumu yatsıya kadar bile yanmıyor. Çünkü tüm olan bitenler, birden fazla değil, binlerce verilerle ortalıkta kalıveriyor.

Evet, batılılar tüm bu filim fırıldaklarla insanlığı güya uyuturken, İslam diyarında köle avcılıkları da dâhil, her türlü işgal, sömürü, katliam ve talanları sür git devam ediyordu. Yaşananlar gösteriyor ki, sadece bizim şahit olduğumuz son yarım asır değil, geçmiş tüm asırlarda da batı hep vahşi, hep barbar, hep hunhar idi. Açıkça batı; geçimini, lüksünü, konforunu, saltanatını; işgal, katliam, sömürü ve talan üzerine kurgulamıştır.

Sadece son bir asırda, elindeki devasa medya gücüyle, zulümlerini büyük oranda örtmeyi başarmıştı. Ne ki sadece örtmekle de kalmayıp işgal ettiği topraklarda, kendisine karşı direnen mazlum ve mücahitleri, terörist, mahz adalet olan İslam’ı da terör olarak göstermeyi başardı. Ama artık buraya kadar. Artık bu böyle gitmeyecektir. Gitmemelidir.

Nice insaflı bilim adamlarının, batı medeniyetinin mimsizliğini itiraf eden kimi açıklamaları da batının vahşetlerini öretmez. Sadece kısmen deşifre eder. İşte bazı örnekler:

  • Aldous huxley, batının baskın olduğu bu çağı şöyle tanımlar: “Çağımız bir gürültü çağı, fiziksel gürültü, zihinsel gürültü, arzunun gürültüsü. Teknoloji ve reklam sessizliğe saldırıyor onu boğuyor adeta…”
  • Fransa’nın 20. yy düşünürlerinden j.p Sartre: “Avrupalı adam olmayı, ancak köle edinmek ve canavarlar yaratmakla başarır” der.
  • Roger Garaudy, batının çıkmazına çözümü önce komünizmde arar onun da aynı felaketin farklı bir versiyonu olduğunu görünce şöyle der: “Batı tarihin en büyük canisidir.” Çağın medeniyetini iyi analiz eden cins kafası Jean Baudrillard; İslam’ın terörle özdeşleştirilip hedef haline getirilmesine şu şekilde isyan eder: “İnsanlığın önündeki tek seçeneği yok ediyoruz” (…) “Batı Avrupa’dır; dünyanın, içinde hiçbir zaman büyük bir dinin doğmadığı tek yeri tek parçasıdır… Batı medeniyeti insanı üretim ve tüketime, ruhu akla, sonsuzu kemiyete indirger… Batının kültürel monologunun dönemi artık geride kaldı. Bölünüp ayrılmalarının ve hegemonyasının vakti de geçti…”
  • Nietzche(niçe) batılı gidişatı şöyle eleştirir: “İslam’ı yok etme savaşı vermek yerine, bizim kültürümüzden daha derinlikli olan İslam kültürü önünde diz çökmeliydik”

İmmanwel walllerstein de şu itirafta bulunur: “Batı emperyalizminin her zaman ahlaki bir savunusu olmuştur ‘medeniyet misyonu’ diye. Kurbanların bu sahte ahlaka direnmeleri apaçık bir erdemdir.” Allah (cc)tüm dünyayı ve dünya insanlığını, bu çok yüzlü, münafık, dönek, kaypak, kalleş “medeniyet” ten tez zamanda kurtarsın. Selam… Dua…

Muhammed Özkılınç

YouTube  
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Muhammed Özkılınç ©