Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Sitemim İnsana Değil Batı Kültürünedir

Diyorlar ki bu batılılardan alıp veremediğin ne var? Bu soruya ancak “pardon” denir. Elbette benim batı insanıyla, batının teknolojik imkânlarıyla bir sorunum yok. İlim ve bilimi farz kılan bir dine bir medeniyete mensup olan hiçbir insan da batının olumlu yönlerine itiraz etmez. Bilakis insanlığa olan hizmetlerinden dolayı teşekkür eder.

Ancak batı, insanlığın dünyasına bu katkıları yaparken, ebedi olan ahiretini yok ediyorsa buna sessiz mi kalmalıyız. Çünkü batı kültürü sadece batı insanını değil, tüm insanlığı tehdit etmektedir. Özellikle batının ürettiği teknolojik imkânlar, ahlaki yozlaşma ve “ibahiye” anlayışını çok hızlı bir şekilde yaymaktadır. Yani durum acil ve ciddidir. (Batının dünyayı imar etmesi de insanlığa hizmet kastıyla değil, tapındığı parayı daha çok kazanmak içindir. Buda ayrı bir konu.)

Bir kuş gribi, domuz gribi veya benzeri bir virüse karşı dünya acilen seferber oluyor. Ama ondan çok daha tehlikeli olan “ibahiye” anlayışına karşı sessiz kalıyor. Daha da vahimi bu anlayışı özgürlük ve çağdaşlık görüyor ve gösteriyor. İbahiye, yani parayı ilah, şehveti kıble, seksi ibadet! Gören anlayış…

Twitter

Aslında batılı insanın hayrını istiyoruz. Çünkü biz “Yaratılanı severiz yaratandan dolayı” dolayısıyla bizim derdimiz batılı insan değil, batıdan tüm dünyaya yayılan ahlaki yozlaşmadır. Eğer böyle giderse, tüm dünya zarar görecektir. Ama asıl zararı batının kendisi görecektir. Batılı insanların kendileri de dünyada zelil ve rezil yaşadıkları gibi ukbada da ebediyen hüsrana uğrayacaklardır.

Uzaktan bir insanın göğsünün yarılıp organlarının meydana çıkarıldığını gören bir insan, işin iç yüzünü bilmiyorsa bu işleme rıza gösteremez. Hatta yapabiliyorsa, müdahale edip bedeni parçalanan adamı kurtarmak ister. Ama bunun tıbbi ve zaruri bir ameliyat olduğunu bildiği zaman, bu işi yapan insana teşekkür etmekle kalmaz, yapabiliyorsa ona yardımcı olur.

İşte batı kültürünü eleştirmemiz kimi insanlar tarafından yanlış değerlendirilebilir. Ancak bu bir dost çağrısıdır. Tüm batılılara ve batılı hayranlarına… Bu gidişat hayra doğru değil. Nesil elden çıkıyor. Kayıp gidiyor. Kendi kendisinin, ailesinin, yaşadığı toplumun ve tüm insanlığın başının belası olmaya devam ediyor.

Yangında yanmakta olan bir insana seyirci kalabilir misiniz? Yangını gördüğü halde seyredip müdahale etmeyen bir insanı nasıl karşılarsınız. Hele bu yangın birkaç bin hektarlık ormanı değil, birkaç fabrika veya organize sanayini değil, birkaç köy ve kasabayı değil, insanlığın tamamını tehdit ediyorsa, nasıl seyirci kalına bilinir?

Ya da bir nehirde, denizde veya bataklıkta boğulmakta olan bir insana müdahale edip kurtarmaya çalışmayan bir insana ne denir? Hele bir de müdahale etmeyen insanın sahip olduğu bir takım imkân ve ekipmanları olduğu halde…

Şimdi söyler misiniz? Batının ibahiye anlayışı, sınırsız zevk ve haz anlayışına ben nasıl seyirci kalayım? Batının sınır tanımayan ahlaksızlığı sadece batıyı değil tüm insanlığı, tabi benim mensubu olduğum İslam ümmetini de tehdit ederken ben nasıl seyirci kalabilirim.

Kaldı ki verdiğimiz örneklerde yanan veya boğulan kişi veya kişiler, eğer mümin iseler sadece bu fani ve geçici olan dünyalarını kaybedecekler. Ama batı kültürüne ram olup “ibahiye” anlayışıyla hayatını noktalayan insan yığınları, ebedi olan ahiretlerini kaybedecekler. Cenneti kaybetmekle kalmayacak, ebediyen cehennem azabına da müstahak olacaklar.

Şimdi söyler misiniz? Tüm bu gerçekleri göre göre susabilir misiniz? Seyirci kalabilir misiniz? Acaba bir kısmının kurtuluşuna vesile olabilir miyim diye çırpınmaz mısınız? İşte benim batı kültürüne olan hıncım buradan geliyor. Selam… Dua…

Muhammed Özkılınç

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç