Muhammed Özkılınç – Eğitimci ve Yazar – muhammedozkilinc.com

Velilerin Dikkatine

  • Çocuklarınızın dünyası için onca emek ve masrafa girerken, lütfen onların ahretlerini de ihmal etmeyip gerektiğinde bedel ödeyiniz.
  • Onların Kur’an ve temel dini bilgilerini öğrenecekleri en verimli yaş 7-15 yaşlarıdır. Sakın ihmal etmeyiniz.
  • Onların okul veya bir mesleğe devam ederek kavramaları için üzerinde durduğunuz gibi, Kur’an ve dini bilgilerini öğrenip yaşamaları için de gerekli hassasiyeti gösteriniz. Unutmayınız ki onların dünyaları çok kısa ve geçici hayatlarıdır. Asıl hayat ise ebedi olan ahiret hayatıdır. Çocuğumuz bu dünyanın en zengini ve yüksek mevki ve makamlarına da sahip olsa, ebedi hayata cehenneme müstahak olursa neye yarar. Üstad ne güzel söylemiş: “ onu (cc) bulan neyi kaybetmiş, onu kaybeden neyi bulmuş?..”
  • Evimiz yıkılsa, sermayemiz sıfırlansa, arabamız kaza yapıp hurdaya çıksa kendimize yenilerini edinebiliriz. Ama çocuğumuz yoldan saparak tinerci, kapkaççı olsa veya şirke fıska bulaşsa onum geri dönüşü yok. “Atsan atılamaz satsan satılmaz” misali…
  • Unutmayalım ki biz anne babalar 30-40 yıl sonra büyük bir ihtimal dar-ı bekaya göçmüş olacağız. Şu an 10 yaşında olan çocuklarımız o zaman 20-30 yıl sonra 30-40 yaşlarında olup toplumu onlar oluşturacaklar. Şu halde geleceğin toplumunu bizim çocuklarımız şekillendirecektir. Dünyada huzur ve güven, ahirette ise ebedi saadeti kazanacak bir toplum için çocuklarımızın İslamî eğitim almaları şart.
  • Resulullah (sav) ın şu ahdisini hepimiz biliyoruz: “insanoğlu öldüğünde amel defteri kapanır ancak üç (şeyi arkalarında bırakan) insan hariç. (onların amel defterleri kapanmayıp kendilerine sevap yazılmaya devam eder) haseney-i cariye/devam eden bir hayır, faydalı olan ilim, hayırlı evlat” o halde gelin biz arkamızdan bize hayır yazdırmaya devam edecek olan bu işe yeterince kafa yoralım.
  • Ilıca vb tatil programlarımızı çocuklarımızın İslamî eğitimlerine engel olmayacak şekilde ayarlayalım. Nice aileler, tatile gitme programlarını yazın tam ortasına getirerek çocukların eğitimlerini yarıda kesmekte ve böylece birkaç yıl geri başa dönmelerine sebep olmaktadırlar. Öyle ki bazı çocuklar sonunda bıkıp Kur’an ve İslamî eğitim almaktan vazgeçebilmektedirler.
  • Tatil sonrasında da çocuklarımızın öğrendiklerini tekrarlayacakları imkanları oluşturalım. Ta ki öğrendiklerini unutup gelecek yıl başa dönmesinler.
  • Unutmayalım ki çocuklarımız sadece yarınlarımız değil, bugünüz, her günümüz hatta dünyamız ve ahretimizdirler. Hem dünya hem ahretimizin aydınlık olması onların yüreklerinin Kur’an ve İslam nuruyla aydınlatılmasıyla mümkün…

Buyurun karar sizin…

Muhammed Özkılınç

Twitter

YouTube
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

uweta   © - Muhammed Özkılınç